IndeksRejestracjaZaloguj

Share
 

 PBF - Z czym to się je?

Go down 
AutorWiadomość
Stwórca
Admin
Admin
Stwórca


Tytuły : Właściciel forum
Rasa : Kirin (Magiczny Kopytny)
Male Liczba postów : 445
Data Dołączenia : 22/12/2018

PBF - Z czym to się je? Empty

PBF - Z czym to się je? Empty PBF - Z czym to się je?

PisanieTemat: PBF - Z czym to się je?   PBF - Z czym to się je? EmptyPon 13 Maj 2019, 13:55

Czym jest Role Play (Skrót RP)
Role Play to dosłownie "Odgrywanie roli", polega on na tym, że wcielasz się w wymyśloną przez siebie postać i odgrywasz jej życie. To forma rozgrywki wywodząca się od gier RPG, ale dające zwykle więcej swobody.

Co znaczy skrót PBF?
Oznacza "Play by forum" czyli dosłownie - grę przez forum. PBF są tworzone na silnikach forów dyskusyjnych, najczęściej PHPBB lub MyBB i korzystają z ogólnych ich funkcjonalności.

Co muszę wiedzieć?

  • Rozgrywka na PBFach bywa zdecydowanie wolniejsza niż w innych rodzajach RP.
  • Większość sesji jest spontaniczna, ale można także prowadzić wcześniej umówione.
  • PBFy często posiadają niezbyt rozbudowane mechaniki rozwoju postaci, które nieco je przybliżają do np. Vallherówek i urozmaicają grę.
  • Nie wszystkie sesje na PBFach są nadzorowane przez Mistrza Gry i w większości przypadków gracze sami muszą się sobą zająć.
  • Większość PBFów posiada wersje mobilne, dzięki czemu można z nich wygodnie korzystać także na telefonach.


Jak rozpoczyna się rozgrywka?
Przede wszystkim od rejestracji, czyli założenia konta. Na PBF przyjmuje się, że jedno konto to jedna konkretna postać. Można je spersonalizować dodając avatar przedstawiający postać czy podpis, który będzie wyświetlany pod każdym z postów. Jeden użytkownik może mieć kilka kont i tym samym prowadzić rozgrywkę kilkoma postaciami na raz. Z tego też powodu przed rozpoczęciem pisania sesji, należy stworzyć Kartę Postaci według określonego formularza. U nas takowy formularz i miejsce jego składania znajdziesz tutaj.

Oczywiście by prawidłowo wypełnić formularz będzie trzeba zapoznać się z kilkoma tematami znajdującymi się tutaj. W Boskich Prawach jest Regulamin Główny forum, gdzie są spisane ogólne zasady rozgrywki, ale także praw użytkowników. Należy się z nim zapoznać aby nie doszło do nieprzyjemnych sytuacji.

Napisałem już KP, co dalej?
Możesz już zacząć grę na PBFie, a możliwości jej rozpoczęcia jest kilka. Możesz po prostu zgłosić się do tematu "Chętnie Popisze!", albo napisać prywatną wiadomość do kogoś, kto tam już się zgłosił.
Możesz także założyć w tym dziale nowy temat z twoimi poszukiwaniami - i tutaj możesz już sprecyzować kogo konkretnie poszukujesz.
Raz na jakiś czas także są organizowane misje i zadania prowadzone przez Mistrza Gry. Jeśli chcesz sprawdzić czy są jakieś dostępne, zajrzyj tutaj.

Kiedy masz już towarzysza do gry, należy udać się w jedno z istniejących już miejsc fabularnych - to jest jedna z cech, które PBFy wyróżnia na tle innych RP. Każdy temat to inna lokacja w której pisze się posty fabularne. Kiedy zmienia się lokacje sesji, należy zaprzestać pisania postu w starym temacie-lokacja i rozpocząć pisanie w nowym temacie-lokacja. Ponadto niektóre aktywności pozwalają na pisaniu samym ze sobą, pisząc posty typowo opisowe - na naszym forum jest to Zbieranie Składników.

Należy pamiętać o tym, że nie można prowadzić nieograniczonej ilości wątków na raz - u nas jest ograniczenie do dwóch, z czego niektóre dodatkowe aktywności (jak misje, wyprawy czy walki na arenach) nie zawsze liczą się do tego limitu i taka informacja będzie uczestnikom podana. Warto też stworzyć sobie chronologię sesji w Informatorach aby samemu się w tym wszystkim nie zgubić.

Jeszcze nie wszystko jest dla mnie jasne...
Jeśli nadal nie jesteś do końca pewien jak funkcjonują PBFy, polecamy przeczytać dodatkowe artykuły ze stron zewnętrznych takie jak:
Ten Blog
Ten Artykuł
Ten bardzo obszerny artykuł

Jeśli natomiast masz pytania dotyczące konkretnie naszego forum, możesz je śmiało zadać tutaj, bądź na prywatną wiadomość administracji.
Powrót do góry Go down
 
PBF - Z czym to się je?
Powrót do góry 
Strona 1 z 1

Permissions in this forum:Nie możesz odpowiadać w tematach
Zaświaty :: Organizacja :: Biblioteka Przedwiecznych :: Dodatkowe Informacje-
Skocz do:  
Forum chronione prawami autorskimi.
Illegal use of your images? Contact via PM here. Niektóre kody zostały zaczerpnięte z tej strony.

HogwartDreamStrefa Forumowych RPGAmaimon
The Original DiariesVampire Knight